058-724-7365 info@tama38.org.il

7 טיפים שחייבים לקרוא לפני שקונים בית חדש

7 טיפים שחייבים לקרוא לפני שקונים בית חדש
זוג צעיר רכש בית חדש ומאושר מהמעבר

רכישת בית חדש היא ההחלטה הכלכלית החשובה והמכריעה ביותר בחייכם. מעבר לכך, בית הוא הנכס הכלכלי העיקרי של משפחות רבות. על מנת שתרכשו את הדירה המוצלחת והטובה ביותר עבורכם, צירפנו רשימה של כמה כללים חשובים שעליכם לשמור עליהם על מנת להימנע מהחלטה שגויה שתתחרטו עליה כל החיים.

רכישת בית היא השקעה לטווח הארוך – עליכם להניח שתחזיקו בנכס לפחות חמש שנים

רכישת בית חדש היא אחת מההשקעות הרציניות, הכבדות והמכריעות ביותר בחייכם. בית הוא הרבה מעבר למבצר אישי ומקום מפלט, הוא מעניק לאנשים רבים תחושת ביטחון, גאווה ויציבות עמוקה. על פי מחקר של חברת נתוני הנדל"ן הידועה, מרבית הישראלים מתגוררים בבית שלהם לפחות עשר שנים לפני שהם מחליטים למכור אותו.

מרבית האנשים לא מחליפים בתים כמו גרביים ובוחרים את הנכס המתאים והנכון ביותר עבורם שבו יעבירו את מרבית חייכם בצורה רגועה, נוחה ושלווה. אנשים רבים מעבירים בבית אחד את מרבית חייהם.

הנתונים מראים ש-46% מבעלי הבתים בישראל עדיין מתגוררים בבית הראשון שהם רכשו. תרכשו את הבית המושלם עבורכם – זה שמצויד בכל מה שאתם צריכים ושמכיל מספיק מקום לכם ולבני משפחתכם. תחשבו גם על הצרכים שלכם בעתיד ותתחשבו בדרישות של המשפחה שלכם כשהיא תגדל ותתרחב.

תרכשו נכס שישפר את איכות החיים שלכם, ולא רק יעזור לכם לגרוף רווח מיידי

בית חדש הוא הרבה יותר מהשקעה כלכלית. מעבר להיבטים ומדדים של כדאיות והחזר השקעה, זאת הולכת להיות קורת הגג הפרטית שלכם שבה אתם הולכים לישון, לאכול, לארח חברים, לגדל את הילדים שלכם ולנהל את מרבית חייכם. תרכשו נכס שמתאים ומדבר אליכם, כזה שתוכלו להעביר בו בצורה נעימה ורגועה את מרבית זמנכם.

תחשבו פעמיים האם אתם רוצים לקנות בית חדש שאינכם מדמיינים את עצמכם בו ושכלל אינו מתאים לצרכים ולדרישות שלכם, רק כי הערך שלו צפוי לעלות בקצב מהיר ותוכלו להיות בטוחים שהוא יחזיר את ההשקעה שלכם באופן מיידי ויאפשר לכם להרוויח סכום יפה ממכירתו בעתיד.

קודם כל, אי אפשר לעשות תחזיות מדיוקות בשוק הנדל"ן ולדעת בוודאות גמורה מה צופן העתיד ומה יהיה ערך הבית שלכם בעוד כמה שנים. מרבית הסיכויים שתעבירו בבית החדש שרכשתם כמה שנים טובות, ולכן ללא קשר להערכת השווי הנוכחית שלו ולמידת הקפיצה בערך של הנכס בעתיד, אתם צריכים לבחור נכס שאתם באמת מתחברים אליו ותהנו לחיות בו. הבית שלכם הוא בראש ובראשונה המקום שיעזור לכם לבנות את החיים שתמיד חלמתם עליהם ורציתם לעצמכם, ולא מקפצה לרווח פשוט ומהיר.

תתמקדו בדברים החשובים ביותר עבורכם – אל תיתנו למאפיינים שוליים שאתם לא צריכים להסיח את דעתכם

ההיצע בשוק הנדל"ן אף פעם לא מצליח להדביק את הביקוש האדיר. כשתיכנסו למשרד המכירות, ינסו לדחוף לכם מגוון רחב של דירות מפתות שנראות מרשימות על הנייר וכוללות אינספור אביזרים נוצצים ותוספות חדשניות שיבטיחו לכם שאתם לא יכולים לחיות בלעדיהם.

חשוב שתדעו מראש מהם הצרכים החשובים והמשמעותיים ביותר עבורכם שעליהם אתם לא יכולים לוותר. חשוב שתמצאו נכס שעונה לצרכים ולדרישות שלכם במחיר שתוכלו לעמוד בו ולהרשות לעצמכם. כל מיני תוספות, הרחבות ושיפורים ירשימו אתכם בהתחלה, אך יתגלו כחסרי כל משמעות וחשיבות מיוחדת בהמשך ולא יצדיקו את המחיר היקר ששילמתם עליהם.

תכינו רשימה ברורה ומסודרת של הצרכים הבסיסיים שלכם מבחינת העיצוב, המפרט והתכנון של הנכס, והשכונה וסביבת המגורים הרצויה שמתאימה לכם. תלמדו להפריד בין העיקר לטפל, ותמצאו נכס שיענה לדרישות העיקריות האלה. אל תתפתו ללכת על כל מיני תוספות שוליות שינפחו את תג המחיר ושתוכלו להסתדר מצוין גם בלעדיהן.

תקבעו תקציב קשיח ותיצמדו אליו – אל תבחנו נכסים שחורגים ממנו

חשוב שתגדירו מראש מסגרת תקציבית קשיחה לרכישת הבית החדש שלכם, ותשתדלו שלא לחרוג ממנה בשום מצב. אם אין לכם סכום מירבי מוגדר מראש שאתם יכולים לעמוד בו, אז היצע הדירות הגדול ומגוון המחירים הרחב יכול לגרום לכם להתפתות לפנות לכיוונים שלא תכננתם מראש ולהתחייב לסכומים הגבוהים משמעותית מהיכולות הכלכליות שלכם.

בשוק הנדל"ן של היום, במיוחד באזורים אטרקטיביים ומבוקשים ביותר, קל מאוד לחרוג מהתקציב המקורי שהגדרתם לעצמכם. כפי שמצא מחקר עדכני זה בדיוק מה שמתרחש עם 29% מהרוכשים שחותמים על עסקה בסכום גבוה משמעותית ממה שהם תכננו או חשבו עליו בהתחלה.

אחד ממאגרי נתוני הנדל"ן הגדולים בעולם מצביע על כך שהפיתיון הגדול ביותר למידת המוכנות לחרוג מהתקציב הראשוני הוא כמובן המיקום של הנכס. 42% מהרוכשים העירוניים הוציאו סכום גבוה משמעותית ממה שתכננו בהתחלה, לעומת 25% מהאנשים שרכשו בית בפרברים, ורק 20% מהאנשים שרכשו נכס באזור כפרי.

אם הבית החדש שמצאתם באמת מצדיק את זה אז לפעמים אפשר לחרוג מעט ממה שמאפשר התקציב המקורי. אבל חשוב שלא תמתחו את החבל יותר מדי ותוודאו מראש שתוכלו לעמוד בחריגה הלא מתוכננת. תערכו סקר שוק מקיף ותעמדו היטב על כל הצרכים והדרישות שלכם.

תחשבו לעומק על אילו דברים אתם לא יכולים להתפשר, אילו היבטים עומדים בראש סדר העדיפויות שלכם ואיפה אתם יכולים להתגמש. תהיו מציאותיים ותשמרו על רגליים על הקרקע. תדעו בבירור על מה אתם מוכנים לוותר על מנת להוזיל קצת את המחיר ולשמור על עלות מציאותית והגיונית מבחינתכם- גודל הנכס, הצורך בשיפוץ וחידוש או בחירה בשכונה אחרת.

תוודאו מראש שתוכלו לעמוד במחיר הנכס שאתם רוכשים ובהחזרי המשכנתא החודשיים שהתחייבתם לשלם

רכישה של בית חדש היא העסקה הכלכלית הגדולה והרצינית ביותר של משפחה ממוצעת. תצטרכו לגייס הון עצמי הנדרש לרכישת הדירה, ולקחת משכנתא והלוואות שונות למימון הדירה החדשה שלכם. חשוב לתכנן היטב את הצעד הגורלי הזה מראש ולחשוב לעומק על כל פרט.

רצוי שתקבעו תקציב מציאותי המתאים ליכולות הכלכליות שלכם ולאמצעים הכספיים שברשותכם. תבדקו היטב את כל הנתונים והמספרים כמה פעמים, ותוודאו שתוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא החודשיים שתצטרכו לשלם במשך עשרות שנים.

תתחשבו בכל ההוצאות העקיפות והנלוות הכרוכות ברכישת בית חדש ותקחו אותן בחשבון. מומלץ להיעזר ביועץ משכנתאות שישפוך אור על היכולת שלכם לעמוד בתנאי המשכנתא ביחס למחיר הדירה שברצונכם לרכוש.

תאספו את כל הנתונים והמסמכים על ההכנסות, ההוצאות והחובות שלכם. נכון שמדובר בעבודת ניירת לא קטנה ובכאב ראש שתצטרכו להתמודד איתו, אבל הוא ישתלם לכם בגדול ויחסוך לכם המון זמן, מאמץ והפתעות לא צפיות בהמשך. התהליך הזה ישפוך אור על היכולות הכלכליות האמיתיות שלכם.

תנסו לקבל אישור עקרוני מבנק המשכנתאות שבחרתם בו למימון רכישת הדירה שאתם מעוניינים לרכוש עוד לפני חתימת חוזה המכירה הרשמי. תבחרו את תוכנית המשכנתא הנכונה והאטרקטיבית ביותר עבורכם. חשוב שתבחרו היטב את אורך חיי המשכנתא וגובה ההחזר החודשי המתאימים ליכולות הכלכליות שלכם.

מומלץ לפרוס את המשכנתא לתקופה ארוכה יותר של 20, 25 או 30 שנים. מומלץ גם לבחור במשכנתא עם ריבית קבועה, כך תדעו מראש את גובה התשלומים שתצטרכו לעמוד בהם ותימנעו מהפתעות וחוסר וודאות.

תשוו היטב בין כמה תוכניות ומסלולי משכנתא על מנת למצוא את המתאימה והנוחה ביותר עבורכם

קיים מגוון רחב של סוגי ומסלולי משכנתאות שונים שתוכלו לבחור ביניהם. על מנת שלא תלכו לאיבוד בים המונחים המקצועיים, שיטות החישוב ותנאי פריסת התשלומים השונים, חשוב שתלמדו לעומק את הסוגים השונים ואת המשמעויות שלהם.

לאחר שהבנתם לעומק את המשמעויות, החסרונות והיתרונות של כל מסלול, עליכם לבחור בתוכנית המשכנתא האופטימלית והטובה ביותר עבורכם. חשוב שתבנו את התמהיל הנכון ליכולות הכלכליות ולצרכים שלכם מבחינת היציבות של תשלום ההחזר החודשי, גמישות בפירעון מוקדם, החזר חודשי התחלתי נמוך שיגדל עם השנים או להיפך.

אף פעם אל תתפתו להסכים להצעה הראשונה שנותנים לכם, מבלי להבין את המשמעויות וההשלכות שלה. תפנו לכמה בנקי משכנתאות שונים ותקשיבו להצעות ולתנאים שהם מציעים. מדובר בתהליך חשוב ומורכב שאסור לזלזל בו, לעגל פינות ולקצר תהליכים.

על פי מחקר עדכני, 52% מרוכשי הדירות בישראל לא משווים בין כמה תוכניות ובנקי משכנתאות שונים, ולא משקיעים זמן ומאמץ בסקר שוק מקיף שיסייע להם למצוא את הלוואת המשכנתא האטרקטיבית והמשתלמת ביותר לרכישת בית חדש. אל תלכו על בנק ההשקעות הראשון שנתקלתם בו או שהמליצו לכם עליו, תבדקו שהתוכנית שהוא מציע היא הטובה והמתאימה ביותר לצרכים ולדרישות שלכם.

בחירת משכנתא תלווה אתכם למשך שנים ארוכות ותשפיע על מצבכם הכלכלי. תבדקו כמה שיותר מקומות שונים, ולאחר שהבנתם את סוג המשכנתא המועדף, תמצאו בנק שיציע לכם את הריבית האטרקטיבית ביותר, ילך לקראתכם ויתחשב בצרכים האישיים שלכם, יציע לכם שירות אישי וליווי צמוד, ויעניק לכם הנחות והטבות משתלמות.

כשאתם מעוניינים לרכוש בית חדש תמיד תהיו מוכנים להגיד לא, להסתובב, וללכת

רכישת בית חדש היא משימה מעייפת, מלחיצה ומורכבת שתסחט מכם המון זמן וכוחות. אבל אין בשורה משמחת ומרגשת יותר מרכישת בית משלכם שתמיד חלמתם עליו. אם תצליחו לקנות את הבית שעונה לכל הצרכים והדרישות שלכם במחיר המתאים- אז תשכחו במהרה מכל כאב הראש העצום שהיה כרוך בתהליך חיפוש הבית המתאים והרכישה.

אבל אם לא תקדישו מספיק מחשבה ותשומת לב לבחירת הבית המתאים והנכון עבורכם, ותלכו על כל נכס שמציעים לכם מבלי לבדוק אותו לעומק- אז זה עלול להוביל להמון תסכול, ייאוש וחרטה בעתיד. אל תצפו שהבית הראשון שתראו יתאים לכם כמו כפפה ליד, בחירת הבית המתאים שימצא חן בעיניכם ויתאים לצרכים שלכם יכול לקחת זמן רב.

אל תראו למוכר שאתם נואשים לסגור את העסקה בכל מחיר ומוכנים לוותר על כל צורך ודרישה. תתעקשו על הצרכים הבסיסיים שאתם לא יכולים להתפשר עליהם. לפעמים עדיף להיות בררנים ולהתעקש על שלכם, מאשר להסתפק בבינוניות ולרכוש נכס גרוע שלא תחושו בו בצורה נוחה. אם המוכר לא מוכן ללכת לקראתכם ולא מקבל את הצעתכם, אז פשוט תסתובבו ותלכו.

אם התזמון של המעבר לדירה החדשה בלתי אפשרי מבחינתכם או שהמוכר לא מאפשר לכם לבדוק בצורה יסודית את הנכס, פשוט תודו לו בנימוס ותעזבו את המקום. תיצמדו לרשימת הצרכים והמאפיינים ההכרחיים שעומדים בראש סדר העדיפויות שלכם ושאינכם יכולים לגלות גמישות לגביהם.

אם לא הצלחתם לרכוש בית מסוים אז זה לא אסון גדול. תזכרו שיש לכם את כל הזמן שבעולם ושאתם לא ממהרים לשום מקום. אתם צריכים לקבל את ההחלטה הטובה והנכונה ביותר שתהיו שלמים איתה לגמרי ומרוצים ממנה גם בעוד עשר שנים מעכשיו. ואל תשכחו לחייך לאורך התהליך, אחרת כל זה לא שווה דבר.

דילוג לתוכן