058-724-7365 info@tama38.org.il

נדלן בתנופה – בשנים האחרונות שוק הנדלן המקומי נמצא בצמיחה מתמדת

נדלן בתנופה – בשנים האחרונות שוק הנדלן המקומי נמצא בצמיחה מתמדת
נדלן בתנופה - בשנים האחרונות שוק הנדלן המקומי נמצא בצמיחה מתמדת

בשנים האחרונות שוק הנדלן המקומי נמצא בצמיחה מתמדת, מה שבא לידי ביטוי במחירי דירות הנותרים גבוהים, ביקוש עולה לדיור בקרב הציבור והקמה של פרויקטים בערים רבות בכל רחבי הארץ. כאשר בוחנים את התנופה בתחום הנדלן לטווח הרחוק, בראייה מקצועית וכוללת, ניתן לראות כי מדובר במגמה שרק תמשיך ותתעצם, ממספר סיבות עיקריות, כפי שנפרט במאמר זה.

רקע כללי

במציאות הנוכחית, לשוק הנדלן יש חשיבות רבה והשפעה ישירה על תחומי הכלכלה והחברה במדינה, מאחר ומעורבים בו שורה ארוכה של גורמים, ביניהם האזרחים, הממשלה ומוסדות הציבור, גופים פיננסיים, חברות בנייה, יזמים, חברות ביטוח, משקיעים מחו"ל וכדומה. מדובר על שוק מאתגר, מורכב ודינמי, הכולל בתוכו מגוון אפשרויות – בנייה למגורים ולמסחר, יזמות, השקעות, עסקאות אקזיט פליפ, השכרה ועוד.יתרה מכך, השקעה בנדלן נחשבת כאופציה בטוחה וטובה לניצול הון עצמי, אותו אפשר למנף מהבנקים ולקבל תשואות עוד יותר גבוהות על הכסף.

איזה גורמים משפיעים על שוק הנדלן?

השקעה כדאית לציבור: העלייה ברמת החיים, ההתפתחות המהירה בטכנולוגיה והשימוש הגובר ברשת האינטרנט, מובילים לחשיפה רבה יותר של אזרחים למידע כלכלי חשוב, המסייע להם לתכנן ולבחור את צעדיהם הפיננסיים לעתיד בקפידה. לכך יש להוסיף את תוחלת החיים הגבוהה בארץ והירידה בהסתמכות על אפיקי החיסכון הפנסיוניים, הגורמים לכך שאנשים רבים מקרב האוכלוסייה בוחרים לפזר את ההשקעות שלהם ולפנות לשוק הנדלן, המהווה אמצעי להבטחה של עתיד כלכלי יציב וטוב להם ולבני משפחותיהם. כך, נתונים מראים כי יותר מ-70% מנכסי הנדלן למגורים נמצאים בבעלות הדיירים עצמם ומרכיבים את ההון העיקרי שלהם, בהיותם מניבים להם גם הכנסה שוטפת משכירות וגם רווח כספי בעת המכירה.

הכנסות גבוהות למדינה: עסקאות המקרקעין השונות הנערכות בשוק הנדלן מכניסות לקופת המדינה בממוצע כשני שליש מסך כל עסקה, עבור רכישת השטח, היטלים, אגרות, מיסויישיר ועקיף. כאשר המדינה נמצאת במצב של גירעון כלכלי, אין לממשלה אינטרס לפגוע בהכנסות אלה ולכן מחירי הקרקעות ומחירי הדירות ממשיכים להיות גבוהים.

גידול אוכלוסייה מהיר: מדינת ישראל היא אחת ממדינות העולם המערבי, בה קצב גידול האוכלוסייה הוא גבוה מאוד בהשוואה לרמת ההכנסה לנפש. זאת, כתוצאה מקצב ילודה גבוה של כ-3.1 ילדים בממוצע למשפחה, תוחלת חיים גבוהה (מקום 11מתוך 43 מדינות) ומדיניות הגירה הפותחת את שעריה לכל מי שהוא יהודי.

כלכלה מתפתחת:הכלכלה הישראלית החזקה, צומחת בקצב גבוה (כ-3 עד 4 אחוזים בשנה), כפי שניתן להתרשם משיעור התמ"ג (תוצר מקומיגולמי) העומד על 34,000$ לנפש. קצב הצמיחה בכלכלה, המתבססת על ענף ההייטק, צפוי להתגבר ולמצב את ישראל בין הכלכלות החזקות במדינות העולם.

מחסור בקרקעות לבניה: למדינת ישראל שטח קטן ומוגבל, קיימת כל הזמן אי וודאות לגבי הסדרים עתידיים, ישנו ביקוש רב לדירות, כך שהקרקעות מהוות מצרך מאוד יקר ומבוקש למטרות נדלן למגורים, בתי עסק, מסחר ותעשייה. כחלק מתנופת הבנייה, אנו רואים לאחרונה הקמה של פרויקטים חדשים בכל הארץ על קרקעות פרטיות או חקלאיות,בהן השתמשו לצרכים אחרים ועברו הסבה והפשרה לבנייה.

לסיכום

לאור כלל הגורמים המשפיעים שצוינו לעיל, יחד כוחות השוק החזקים, מצבו הטוב של המשק הישראלי ותמיכת הממשלה בשוק הנדלן, נראה כי מחירי הדיור והקרקעות בארץ ימשיכו לעלות גם במהלך השנים הקרובות. כפועל יוצא, כדאיות ההשקעה בנכסי נדלן מקומיים תישאר אטרקטיבית וכדאית, עם תשואות יפות ורמת סיכון שאינה גבוהה, כך שתנופת הבנייה והפרויקטים שקמים בכל אזורי הארץ בעשור האחרון, רק תלך ותתחזק.