058-724-7365 info@tama38.org.il

5 ה"מוקשים" הנפוצים ביותר המעכבים ביצוע של פרויקט תמ"א 38

5 ה"מוקשים" הנפוצים ביותר המעכבים ביצוע של פרויקט תמ"א 38
המוקשים הנפוצים ביותר המעכבים ביצוע של פרויקט תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 ובכלל פרויקטים של התחדשות עירונית הביאו אל הערים השונות בארצנו יתרונות רבים. יחד עם זאת, לא תמיד הפרויקטים הללו יוצאים לפועל באופן חלק ומהיר ולא פעם נלווים אליהם עיכובים ומצבים בעיתיים שונים.

עיכוב בביצוע פרויקטי תמ"א 38/2 והתחדשות עירונית כמעט תמיד יהיה קשור לאחד מחמישה "מוקשים" נפוצים. אם שאלתם מהם הדברים שעלולים לעכב או "לתקוע" הוצאה של פרויקט התחדשות עירונית לפועל – הנה הם לפניכם:

חוסר הסכמה של הדיירים

למרות שמדובר בפרויקטים אשר הוכיחו עצמם כיעילים ונכונים מסיבות רבות, לא תמיד מצליחים האחראיים והמבצעים של התמ"א להוציא את הפרויקט לפועל. אחד משלבי הביצוע הקריטיים של פרויקט תמ"א 38/2 הוא חתימה של כל הדיירים בבניין על חוזה בו הם מעידים כי הם אכן מסכימים לבצע את הפרויקט.

החוזה שמוגש לדיירים כולל מידע רב ובנושא מעורבים גורמים משפטיים ועורכי דין שאמורים לבאר ולהסביר במה כרוך התהליך ולייצג את מי הצדדים בפרויקט תמ"א 38. פרויקט של התחדשות עירונית, מוצלח ככל שיהיה, עשוי לקחת זמן ולהביא עמו לא מעט אי נוחות, בירוקרטיה ולפעמים גם אי סדר ולכלוך. עקב כך, ישנם לא מעט מקרים בתחום בהם מתגלה חוסר הסכמה בין הדיירים בבניין על התנאים והדרישות השונות מהיזם. מבין ה"מוקשים" השונים שמעכבים את תהליך התמ"א לצאת לפועל – זהו הנפוץ ביותר.

היתר בניה שלא מתקבל בזמן או לא מתקבל כלל

מעבר לבעיה של דייר סרבן או קבוצה של דיירים סרבנים, ישנה גם בעיה נפוצה נוספת שקשורה דווקא לאישורים ולבירוקרטיה. לא פעם מוגשת ההצעה להתחדשות עירונית, הדיירים מתוודעים אליה ואף מסכימים למרבית הנושאים, יש רצון להתקדם משני הצדדים אך פשוט לא מתקבל היתר בניה מהרשות הרלוונטית. למרות שנכון יהיה להתחיל את התהליך לאחר קבלת ההיתר, מרבית החברות והקבלנים "בודקים את השטח" עוד בטרם ההיתר מתקבל ומתוך נקודת הנחה כי הם יקבלו אותו. עם זאת, היו כבר מקרים בהם ההיתר התקבל באיחור משמעותי או לא התקבל כלל והדבר מנע מן הפרויקט לצאת לפועל.

התנהלות לא מקצועית של היזם / החברה וכו'

חשוב לציין כי בכדי שהתהליך של פרויקט תמ"א יתנהל כשורה יש לפעול לפי שלבי ביצוע של פרויקט תמ"א 38/2. ממש כמו בכל עבודה מקצועית, צריך לבצעה כראוי ורצוי גם מתוך ניסיון וידע. לא אחת קורה שחברות לא מקצועיות או מנוסות לוקחות על עצמן פרויקטים שכאלה וההתנהלות החובבנית או חוסר רצינות הובילו להמון בעיות מול הדיירים או גורמים אחרים.

התנהלות שכזו ללא ספק מעכבת את ביצוע פרויקט תמ"א 38 ויכולה לעכב גם כל תהליך אחר אך כשמדובר בפרויקט של התחדשות עירונית שבמהלכו התושבים מתגוררים בבניין שעובר שיפוץ, הדבר עשוי לגרום לעוגמת נפש וכעסים רבים.

בנייה כושלת ומסוכנת

אחד העיכובים המשמעותיים ביותר עשוי להיגרם בגלל כשלים בבניה. כמו בכל פרויקט בניה, גם בפרויקט של תמ"א 38 עלול להיות מצב בו נתגלו כשלים או שיבושים כלשהם בבניית המבנה. מצב זה מסכן חיים ומערער מאוד את המתגוררים בבית או את אלו שקנו דירות חדשות בבניין הקיים. לעיתים, גם כשנדמה שהפרויקט ממש הגיע לסיומו מתגלים ליקויי בניה וכשלים שונים ובשלב זה הדיירים פונים לגורם מקצועי שינחה אותם איך להתנהל מול היזם / הקבלן, מה שבדרך כלל מוביל להפעלת "תקופת הבדק" ומצריכה מן הקבלן לשוב אל המבנה ולחזור לעבוד בו עד לתיקון הכשלים.

בעיות כספיות

גם החברה היזמת וגם הדיירים עשויים להיקלע למצב של בעיה כספית. כשמדובר בבעיה כלכלית אין צורך לפרט או להעמיק משום שזה מצב שמעמיד את כל המעורבים בפרויקט באי נעימות גדולה. בין אם מדובר בבעיה גדולה או מינורית, זהו מצב שעלול להתרחש ועל כן חשוב לוודא כי הנכם חותמים על חוזה עם חברה מוכרת שיש לה ערבויות וליווי בנקאי.